Tekstatelier EERZS
  • Home
  • Diensten
    • Content creëren
    • Interviewen
    • Redactie
  • Kranten Interviews
    • Werkvloer
    • Keukentafel
  • Portfolio
  • Erica
  • Parels aan Zee
  • Recensies
  • Zoek
  • Menu Menu

261_Mangomomentje

16 juni 2018

Deze week postte ik een bericht van Loesje op multimedia. Met een illustratie die voor zich spreekt, ondertiteld ‘Zeggen wat je denkt kan ook iets aardigs zijn’ (www.loesje.nl) . In een heldere toelichting wordt de aanleiding voor de campagne wereldkundig gemaakt: een steeds meer verruwende maatschappij waarin vrijheid van meningsuiting in toenemende mate verwisseld wordt met het ongefilterd delen van ongezouten meningen.

Vandaag opent de weekendkrant met een uitgebreid artikel over het belang van het terugbrengen van warmte en passie in de zorg. De Vlaamse professor Kris Vanhaecht heeft de bijnaam Dr. Mango gekregen, sinds zijn introductie van het ‘mangomomentje’ in de zorgverlening aan patiënten. ‘Die ene kleine lieve daad waar een patiënt instant van opknapt, soms niet meer dan een stuk fruit’. Op uitnodiging van de krant schuiven verschillende disciplines (verpleegkundigen, ziekenhuisbestuurders, een beleidsmedewerker, een jonge dokter) over dit onderwerp aan tafel bij de professor. Doel is om een antwoord te vinden op de ‘waaromvraag’: als het zóveel verschil maakt voor patiënten, waarom passen we deze methode niet op veel grotere schaal toe?

Taal is onderhevig aan de tijdsgeest. Het siert de creatieve geesten met het hart op de goede plaats dat er steeds weer nieuwe initiatieven onder de aandacht worden gebracht om het tij te keren. Met nieuwe woorden, nieuwe methoden en gebaseerd op nieuwe inzichten. En toch…toch wringt het. Want in een tijd dat we álles zelf lijken te kunnen fiksen, komen we voorlopig steeds verder af te staan van de basisbehoefte van ieder individu, mens en dier.

Er is een chronisch tekort aan mensen die nog een vak verstaan dat onmisbaar is en blijft, ongeacht de vooruitgang op veel gebieden. Kerken lopen leeg, schandalen domineren het nieuws, fusies dwingen degenen die lang geleden vanuit een ‘roeping’ en passie voor een vak kozen terug naar de bank, vrijwilligerswerk en een middelmatig leven. We verleren hoe we kunnen verbinden, zorgen, omzien naar elkaar. De generatie die dat nog echt in het DNA heeft en kan overbrengen staat in toenemende mate buitenspel. En de generatie die nu aan zet is staat voor een onmogelijke opgave. We laten geen mooiere wereld achter, we slopen de huidige generaties door de registratielast in de zorg, de regelgeving, faillissementen en vergrijzing.

De twee pagina’s schetsen aan de hand van praktijkvoorbeelden van zowel zorgverleners als zorgontvangers veel meer dan alleen voorbeelden van ‘mangomomentjes’. Het zijn parels van verhalen, soms van een paar decennia geleden. Maar kort of lang geleden, ze zijn bepalend geweest voor grote beslissingen, wendingen of keuzes in persoonlijke levens. Zonder uitzondering hebben de gedeelde ‘mangomomentjes’ niets te maken met de kwaliteit van de verleende (fysieke) zorg. De gemene deler is dat de wereld van de hoofdrolspelers in dat ene moment uit niets meer of minder bestond dan de ontvankelijkheid voor het elkaar daadwerkelijk ‘zien’.

‘Tender Love and Care’ zeggen de Engelsen zo mooi. Tedere liefde en zorg. Niet alleen de patiënten hebben het nodig. De Wéreld heeft het nodig. Laat de fruitschaal maar doorkomen.

Post Views: 2.136
Deel dit stuk
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Recente berichten

  • 424_Opruimvirus
  • 423_Nooit Uitgepraat
  • 422_Tien maanden pauze
  • 421_Parelwaardig interview
  • 420_Lydia

Parelketting

  • maart 2024
  • februari 2024
  • april 2023
  • maart 2023
  • januari 2023
  • december 2022
  • november 2022
  • oktober 2022
  • september 2022
  • augustus 2022
  • juli 2022
  • juni 2022
  • mei 2022
  • april 2022
  • februari 2022
  • januari 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • oktober 2021
  • september 2021
  • augustus 2021
  • juli 2021
  • juni 2021
  • mei 2021
  • april 2021
  • maart 2021
  • februari 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • augustus 2020
  • juli 2020
  • juni 2020
  • mei 2020
  • april 2020
  • maart 2020
  • februari 2020
  • januari 2020
  • september 2019
  • augustus 2019
  • juli 2019
  • juni 2019
  • mei 2019
  • april 2019
  • maart 2019
  • februari 2019
  • januari 2019
  • december 2018
  • november 2018
  • oktober 2018
  • september 2018
  • augustus 2018
  • juli 2018
  • juni 2018
  • mei 2018
  • april 2018
  • maart 2018

Aanmelden Leeskring ParelZoekers

Wilt u ook iedere week een ‘parel’ per e-mail ontvangen? Meld u dan hier aan voor de leeskring.

Contact

Erica van Strien-Hagens

4388 HG ǀ 98 ǀ Oost-Souburg

M  (+31)06 532 33 297

E   info@eerzs.nl

I   www.eerzs.nl

Sitemap

  • Home
  • Diensten
  • Kranten Interviews
  • Portfolio
  • Erica
  • Parels aan Zee
  • Recensies

Voorwaarden

Algemene Voorwaarden Eerzs

© Copyright - TekstAtelier EERZS - Enfold Theme by Kriesi
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
260_Niet op een rijtje262_Zonder Titel
Scroll naar bovenzijde